خدمات وکالت با بهترین وکیل در کرج
وکیل | وکالت | وکیل در کرجوکیل | وکالت | وکیل در کرجوکیل | وکالت | وکیل در کرج
09120475112
diakuco@gmail.com
کرج | بین میدان شاه عباسی و توحید - کوچه شهدای دانشجو - مجتمع اداری امیر - طبقه 2 - واحد 4

وکیل ملکی در کرج و ضرورت حضور وی در روند معاملات

 • خانه
 • ملکی
 • وکیل ملکی در کرج و ضرورت حضور وی در روند معاملات
وکیل ملکی در کرج

وکیل ملکی در کرج و حضور وی از ارکان ضروری یک معامله مطمئن است…

قصد داریم در این مقاله چرایی لزوم حضور وکیل ملکی در کرج در جریان معاملات مربوطه را بررسی کنیم.

امروزه معاملات ملکی به علت سودآوری بالا افراد زیادی را مجذوب این فعالیت می‌کند. اما این حیطه مشمول قوانین و جزئیات حقوقی زیادی می‌شود که بسیاری از افراد غیرمتخصص بر آن‌ها واقف نیستند و همین عدم آگاهی سبب ورود خسارت‌ها و لطمات جبران‌ناپذیری به هریک از طرفین معامله خواهد شد.

دعاوی ملکی دارای دو جنبه کیفری و حقوقی هستند که هر یک مسیر اجرایی متفاوتی دارند. دعاوی حقوقی مرتبط با دعاوی کمیسیون‌های منابع طبیعی، شهرداری، راه و شهرسازی و … است، و دعاوی کیفری ملکی در خصوص مواردی مانند جعل اسناد ملکی، کلاهبرداری ملکی، تصرف عدوانی و … می‌باشد.

اصولاً دعاوی ملکی کیفری با تنظیم یک شکواییه از طریق دادسرا، و دعاوی حقوقی ملکی با ارائه دادخواست از طریق دادگاه قابل‌پیگیری هستند. دعاوی ملکی شامل موضوعات گوناگونی هستند که گاه نیازمند پیگیری‌های مستمر است. جهت اقامه دعوی لازم است درمورد جزئیات مسئله طی جلسات تخصصی متعددی بین وکیل ملکی و موکل بحث شود. در نتیجه این نشست‌ها چگونگی پیگیری و مسیر دعوی معین می‌گردد.

وکیل ملکی در کرج
وکیل ملکی در کرج

 

توصیه وکیل24

چنانچه در صدد انجام معاملات ملکی در سطح کرج و استان البرز هستید، توصیه می‌شود قبل از هر اقدامی با یک وکیل ملکی در کرج خبره مشورت کنید. حضور یک وکیل ملکی در کرج آگاه و باتجربه در طی معاملات می‌تواند از بروز مشکلات حقوقی بعدی جلوگیری کند و همچنین روند معاملات با حداقل پیچیدگی به انجام برسد.

ضرورت حضور وکیل ملکی در کرج در جریان معاملات خرید، فروش یا اجاره به جهت تسلط برابر طرفین بر معامله است، به این معنی که هر یک از طرفین بیش از حد مجاز منتفع نشود. ممکن است طرفین بر سر موضوعات مختلفی در یک معامله به اختلاف بربخورند،در این شرایط مشاوره یک وکیل ملکی میتواند راهگشا باشد.

وکیل ملکی کیست و در چه حیطه‌ای فعالیت می‌کند؟

افرادی که به وکالت از طرفین دعوی، در محضر دادگاه به دفاع از آنها برمی‌خیزند، از دو صورت خارج نیستند. یا وکیل پایه یک دادگستری و یا وکیل مرکز وکلای قوه قضاییه هستند. این وکلا که دارای پروانه وکالت هستند به‌طورکلی می‌توانند در تمام حوزه‌های حقوقی (خانواده، طلاق و …) فعالیت کنند، اما معمولاً بسته به سوابق و تخصص خود در یک حیطه فعالیت بیشتری دارند. به سبب این تجربه، دانش و اطلاعات حقوقی جامعی در این حوزه به دست آورده‌اند.

وکیل ملکی در کرج مانند سایر وکلا می‌بایست طبق مفاد مندرج در وکالت‌نامه و حدود اختیارات خود در دعوی، حقوق حقه موکل خود را پیگیری کند. وکیل ملکی وکیلی است که به‌صورت تخصصی در زمینه دعاوی اموال غیرمنقول فعالیت می‌کند. (اموال غیرمنقول آن قسم از اموال است که امکان انتقال و جابه‌جایی آن وجود داشته باشد مانند اتومبیل،زمین، خانه و …)

دعاوی ملکی به علت وجود جزئیات و حساسیت‌های بسیار، ممکن است چالش‌برانگیز باشند. رسیدگی به این دسته از پرونده‌ها در تخصص وکیل ملکی است.باتوجه ‌به ظرافت‌های قوانین در حوزه معاملات ملکی، وکیل ملکی می‌بایست تمام جوانب معامله را بر حسب مورد موکل بررسی وسپس اقدام کند.

مواردی از دعاوی که یک وکیل امور ملکی باید بر جزئیات آن ها مسلط باشد:

خلع ید: جلوگیری از ادامه تصرف غیرقانونی در اموال اعم از منقول و غیرمنقول است. قانون‌گذار در مواد 308 تا 310 قانون مدنی تحت عنوان غصب مقررات مختص خلع ید را تشریح کرده است. دعوای خلع ید ممکن است به جهت تشابه نام با رفع تصرف عدوانی و تخلیه ید به‌اشتباه گرفته شود، همچنین خود خلع ید شامل حالات گوناگونی است که حضور یک وکیل ملکی در کرج برای تشخیص این موارد الزامی است.

اخذ پایانکار: یکی از موارد جدانشدنی پروژه‌های ساخت‌وساز انتقال رسمی سند از طرف مالک یا سازنده است. اخذ پایان کار طی کارشناسی‌های مهندسین ناظر و کارشناسان صورت می‌پذیرد. این فرایند شامل پستی و بلندی‌های بسیار است. به طور مثال با ارجاع به کمیسیون بدوی ماده 100 قانون شهرداری‌ها، تخصص یک وکیل ملکی می‌تواند راهگشا باشد.

تصرف عدوانی: اگر فردی ملک (اموال غیرمنقول) فرد دیگری را به نحو غلبه و عدوان بدون رضایت مالک تصرف کند و به دست بگیرد تصرف عدوانی صورت‌گرفته است. به معنای خروج مال از استیلا و اختیار مالک بدون رضایت وی. تصرف عدوانی شامل دو حالت کیفری و حقوقی می‌شود که هرکدام تعریف خاص خود را دارا هستند. در دعاوی مشمول تصرف عدوانی مشاوره و تخصص یک وکیل ملکی در کرج الزامی است.

تنظیم سند رسمی: الزام به تنظیم سند رسمی از طرف متعهد مشمول ماده قانون های خاصی میشوند که هر یک نیز جداگانه حالات مختص خود را دارند.مبرهن است که در الزام متعهد به تنظیم سند رسمی مشاوره یک وکیل ملکی در کرج حاذق میتواند راه گشا باشد.

جعل سند: هرگونه ایجاد نوشته، سند، مهر یا امضا، ایجاد تغییر در سن مانند خراش، قلم بردن، محو، اثبات یا تأخیر سند به نسبت تاریخ حقیقی، الحاق و … بدون اذن صاحب سند از موارد جعل است. هر یک از این موارد تعاریف و شرایط احراز متفاوتی دارند که تشخیص و اقامه دعوی در خصوص هریک از این موارد در تخصص یک وکیل ملکی در کرج حاذق است.

تخلیه ملک استیجاری: مالک به‌عنوان صاحب ملک این حق را دارد که پس از انقضای مدت اجاره، و یا بروز بعضی تخلفات از طرف مستأجر، اقدام به درخواست تخلیه ملک خود از مراجع قانونی نماید. تنظیم قرارداد اجاره و درخواست تخلیه ملک استیجاری دارای بندهای قانونی متعددی است که در هر دوی این فرایندها مشاوره یک وکیل ملکی در کرج مجرب می‌تواند از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کند.

ابطال قرارداد اجاره: چنانچه هریک از طرفین موجر یا مستأجر پیش از سررسید موعد مقرر بر اساس دلایل قانونی و موجه تصمیم به ابطال قرارداد اجاره بگیرد. پیگیری یک وکیل امور ملکی باتجربه کافی در دعاوی ابطال قرارداد اجاره به دلیل بروز پیچیدگی‌ها می‌تواند احتمال برد پرونده را افزایش دهد.

مطالبه اجرت‌المثل: اگر فرد بدون رضایت مالک یا اذن وی، بدون توافق بر سر پرداخت مبلغ معینی ملک دیگری را تصرف کند،قانون برای مالک حق مطالبه اجرت المثل را در نظر گرفته است.تشخیص مصادیق شمول اجرت المثل از وظایف وکیل امور ملکی است.

فروش مال غیر: یکی از مصادیق تجاوز و تعدی به اموال دیگران و حق مالکیت آنان است. از منظر حقوقی نقل‌وانتقال حقوقی اموالی که به دیگری تعلق دارد، فروش مال غیر نام می‌گیرد.

مطالبه وجه التزام قراردادی: وجه التزام مبلغی است که طرفین معامله برای ضمانت اجرای مفاد قرارداد در موعد مقرر درج می‌کنند. مطالبه وجه التزام قرارداد طی یک دعوی منقول است ولو اینکه موضوع دعوی ملک نباشد.

ویژگی‌های یک وکیل ملکی در کرج :

تجربه کافی در پرونده‌های ملکی سبب می‌شود وکیل به‌خوبی با پیچیدگی قوانین و چالش‌های این حوزه آشنا شده و مهارت کافی را در رفع این چالش‌ها به دست می‌آورد.

تسلط بر پیچیدگی‌های موارد بالا و سایر مباحث دعاوی ملکی مستلزم این است که وکیل از ویژگی‌هایی برای این منظور برخوردار باشد از جمله:

 • اشراف کامل بر قوانین عمومی و آیین‌نامه‌های مرتبط با امور ملکی و ثبتی
 • تسلط بر تشریفات دادرسی
 • اشراف بر تنظیم انواع دادخواست بسته به مورد موکل
 • و…
وکیل ملکی در کرج
وکیل امور ملکی در کرج

چرا باید از مشاوره وکیل متخصص در امور ملکی بهره برد؟

نحوه طرح دعوا و موارد مندرج در دادخواست در رسیدگی به شکایات و میزان نفع و ضرر بسیار تعیین‌کننده است؛ بنابراین تجربه و تخصص یک وکیل مجرب می‌تواند نقشی حیاتی در موفقیت یا شکست پرونده ایفا کند.

برای این منظور وکیل24 در فرایند مشاوره و انتخاب وکیل در خصوص دعاوی ملکی همراه شماست.

وکلای ما در وکیل24 پیش از عقد قرارداد ملکی موارد زیر را بررسی می‌کنند:

 • وجود یا عدم وجود شرط حکمیت یا داوری
 • شناسایی مالک یا مالکین اصلی، زیرا در اغلب دعاوی ملکی می‌بایست مالک اصلی را طرف دعوی قرارداد حتی اگر نام وی در قرارداد قید نشده باشد.
 • بررسی موقوفه بودن یا نبودن ملک
 • بررسی نیاز یا عدم نیاز به طرح دعاوی علیه کلیه ایادی قبلی(فروشندگان و خریداران قبلی)
 • و…

 

در نهایت علاوه بر تخصص و مهارت، سه ویژگی مهم یک وکیل یعنی عدالت‌خواهی، رازداری و معتمد بودن نیز بسیار مهم است…

لازم است وکیل برای دفاع از پرونده جزئیات زیادی را از موکل دریافت کرده و نزد خود نگاه دارد. همچنین وکیل می‌بایست عدالت‌خواهی را اولویت قرار داده و به هر قیمتی اگرچه نادرست برای برد پرونده اقدام نکند.

ما در وکیل24 اخلاق و تخصص را کنار هم گردآوری کرده و موجبات اطمینان خاطر موکلین خود را فراهم نموده‌ایم.

 

پیام بگذارید

تماس تلفنی

درخواست مشاوره با وکیل

نام(ضروری)